Wszyscy widujemy banery reklamowe. Jedne przykuwają naszą uwagę, inne – nie. Z czgo to wynika? Jak to się dzieje, że część przekazów wizualnych jest dla nas atrakcyjna, a wobec innych przechodzimy obojętnie? Na ogólny odbiór banerów wpływa klika czynników – w tym artykule omawiają je specjaliści z białostockiej agencji reklamowej New Vision.

Banery – cóż to takiego

Baner jest graficzną formą przekazu treści reklamowych lub informacyjnych. Na ogół ma postać druku wielkoformatowego, dlatego często spotykamy je na zewnątrz. Farby i sposób ich nanoszenia oraz utrwalania sprawiają, że gotowe powierzchnie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Równie często można banery spotkać we wnętrzach – w galeriach handlowych czy lokalach usługowych. Niewątpliwie jest to skuteczna forma promocji, więc przyjrzyjmy się, co o tym decyduje.

banery

Jakie są banery, które zwracają uwagę

Oto podpowiedzi, dzięki którym będziesz mieć pewność, że baner, który mijasz lub który chcesz dla siebie zaprojektować, jest „dobrze zrobiony”:

  • niebanalny wygląd – powierzchnie reklamowe muszą przyciągać uwagę odbiorców. To oznacza, że powinna się na nich znaleźć ciekawa grafika, wyróżniająca się jakąś oryginalną cechą, na przykład zestawieniem kolorów czy niezwykłym, niecodziennym połączeniem motywów;
  • zwięzły przekaz słowny – umieszczane są ona ogół w miejscach najbardziej uczęszczanych, by jak najwięcej osób mogło się z nimi zapoznać. W praktyce oznacza to, że na przeczytanie tego, co znajduje się na banerze jest tylko kilka chwil, zatem treści nie może być zbyt dużo. Dobrze, by treść taka zawierała element wzbudzający interakcję, na przykład pytanie;
  • perswazja – to nic innego jak nakłonienie do działania, czyli zainteresowania się tym, co jest reklamowane. Jest ona częścią przekazu słownego i może wyrażać się we wspomnianych już formach pytajnikowych lub odnosić się do emocji i pragnień albo potrzeby afiliacji;
  • przejrzystość – istotne, by wszystkie wymienione wyżej aspekty reklamy tworzyły spójną całość ze sobą, ale także z wizerunkiem firmy (mogą na przykład nawiązywać do kolorystyki firmowego logo). Ważne także, by treści były rozmieszczone równomiernie i zapisane tak, by łatwo je było przeczytać.

Miejsce ulokowania też jest ważne. Dobrze zainwestować w skuteczną lokalizację, czyli taki punkt w przestrzeni miasta (zakorkowane ulice, przydrożne budynki, rusztowania, ogrodzenia, płoty, przystanki) czy galerii (miejsca jadalniane), w którym przechodzi lub przejeżdża wiele osób. W takich wypadkach dużo zależy także od tego, jak banery są wykonywane – najlepiej sprawdzają się te z oczkami co 50 cm, rozmieszczonymi na kołnierzu, tworzącym statyczne obramowanie, którego rolą jest stabilizowanie materiału. Taka cecha konstrukcyjna wpływa na wizualną prezentację treści reklamowych.

Dobre banery w Białymstoku

Nietrudno zauważyć, że aby banery osiągały przypisywane im cele, muszą być częścią przemyślanej strategii reklamowej. Jeśli baner zainteresuje przechodniów wzrasta szansa, że poszukają oni więcej informacji o prezentowanej firmie czy usłudze w innych źródłach. Stąd już tylko krok do skorzystania z oferty. Warto więc w tym zakresie współpracować z agencją reklamową, by zoptymalizować efekty.