Spis treści


Cięcie laserem wprowadziło świat reklamy w erę nowych możliwości związanych z obróbką różnego typu powierzchni wykorzystywanych marketingowo. Wiodące w tym zakresie są grawerowanie i cięcie – temu ostatniemu przyglądamy się w dzisiejszym artykule.

Cięcie laserem – jak to działa

Kiedy mówmy o „cięciu” mamy na myśli przerwanie spójności danego materiału. Na przestrzeni czasów w technice wykorzystywano do tego różne technologie, między innymi plazmę, jednak jej zastosowanie nie dawało zadowalających efektów w zakresie jakości wykończenia materiału, czyli jego krawędzi po cięciu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda przy cięciu laserowym, będącym metodą o charakterze termicznym, która pozostawia estetyczne, równe krawędzie.

Jakie materiały poddają się obróbce laserowej

Spis materiałów, które można przeciąć laserowo jest długa i tu z pewnością nie została wyczerpana. Są to między innymi materiały:

  •  metalowe: stal nierdzewna, aluminium, chrom, tytan, mosiądz, a także metale szlachetne;
  •  plastikowe: poliwęglan, poliester, polietylen, guma, kopolimer;
  •  naturalne: drewno, sklejka, skóra;
  •  dekoracyjne: filc, tkanina;
  •  użytkowe: szkło.

Ta rozpiętość możliwości cięcia laserem sprawia, że jest ono wykorzystywane w wielu dziedzinach. Ciąć laserem można takie materiały, których nie dałoby się przeciąć klasycznymi metodami manualnymi czy mechanicznymi lub sprawiałoby to wiele kłopotu, czyniąc cały proces nieopłacalnym.

Ciecie laserem: co i jak?

Wszystko zależy od lasera

Są różne metody cięcia laserem, zależne między innymi od specyfiki samego urządzenia: inne przeznaczenie będzie miał laser YAG, a inne CO2. Najprościej można to ująć w ten sposób:

  •  drewno i tworzywa sztuce – tu sprawdzi się metoda cięcia przez odparowanie materiału,
  •  metale – w tym wypadku wykorzystać trzeba metodę polegającą na topieniu oraz wydmuchiwaniu lub na wypalaniu materiału,
  •  materiały kruche – preferowana jest z kolei metoda generowania pęknięć termicznych.

Oczywiście, zlecając cięcie laserem, nie musisz wiedzieć, jaką metodą ma się ono odbyć. Dobiorą ją specjaliści.

Cięcie laserem w reklamie

W reklamie zwykło się wykorzystywać ciecie laserem do przygotowania nośników powierzchni reklamowej. Mogą to być różne elementy będące firmowymi gadżetami – mają one na ogół niewielkie rozmiary, dlatego wymagają precyzyjnej obróbki. Najpopularniejsze w Białymstoku są jednak litery wycinane z różnych materiałów i tworzące nazwy firm, lokali, instytucji.

Laserowa wszechstronność w Białymstoku

Cięcie laserowe jest nadzorowane przez komputer, co sprawia, że wszystkie kształty wycinane są z dokładnością do 0,01 mm – ludzka ręka nie jest w stanie wykonać tego tak precyzyjnie. Ponadto, urządzenie nie uszkadza struktury materiału, nie nadpala jej, nie pozostawia praktycznie żadnych zbędnych śladów. Energia lesera jest tak duża, że cięcie odbywa się błyskawicznie, pozostawiając zupełnie gładkie brzegi – nie powstaną więc drzazgi przy obróbce drewna ani wióry przy obróbce metalu. Z punktu widzenia klientów firm takich jak białostockie New Vision istotne jest również to, że czas wykonywania zlecenia jest krótki.

Warto przeczytać: Powody, dla których warto zdecydować się na oklejanie samochodów


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jak działa cięcie laserem?

Cięcie laserem to proces termiczny, który pozwala na precyzyjne przecinanie materiałów, zostawiając estetyczne i równe krawędzie.

Jakie materiały można ciąć laserem?

Laser pozwala na cięcie szerokiej gamy materiałów, w tym metali, plastików, materiałów naturalnych i dekoracyjnych, oraz użytkowych jak szkło.

Czym różnią się metody cięcia laserem?

Metody cięcia różnią się w zależności od rodzaju lasera i materiału, np. drewno i tworzywa sztuczne wymagają odparowania materiału, a metale topienia.

W jakich branżach wykorzystuje się cięcie laserem?

Cięcie laserem znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, zwłaszcza w reklamie, gdzie używa się go do przygotowania nośników reklamowych i firmowych gadżetów.

Jakie są zalety cięcia laserem w Białymstoku?

Zalety to m.in. precyzja cięcia do 0,01 mm, brak uszkodzeń materiału, szybkość wykonania i krótki czas realizacji zleceń.