Każdy, kto choć raz potrzebował wydrukować dowolne materiały reklamowe na pewno zetknął się z pojęciem druku cyfrowego. Ta technologia na stałe już zagościła w świecie poligrafii i ze względu na swoje liczne zalety staje się coraz powszechniejsza. Charakterystyczną cechą takiego druku odróżniającą go od innych technik, jest możliwość bezpośredniego drukowania z pliku przesyłanego drogą elektroniczną prosto do urządzenia drukującego.

Dlaczego druk cyfrowy?

Druk cyfrowy, to oczywiście nie tylko same zalety, ale również wady, które powodują, że w niektórych przypadkach korzystniejsza będzie inna technika drukowania np. offset. Dlatego, podczas wizyty w agencji reklamowej na pewno padną pytania o przewidywany nakład drukowanych materiałów czy też czas, w jakim klient chce otrzymać gotowe produkty. Dokładna analiza potrzeb nabywcy oraz możliwości, jakie oferują różne technologie drukarskie, pozwoli na optymalny wybór konkretnego rodzaju druku.

Podstawowe zalety druku cyfrowego to:

 • szybkość i łatwość – zlecenie wystarczy przesłać w odpowiednio przygotowanym pliku (np. pdf, doc.) bez konieczności tworzenia matrycy drukującej,
 • możliwość edycji i dokonywania zmian projektu graficznego, co jest niezwykle przydatne np. podczas druku zaproszeń, numerów seryjnych na etykietach itp.,
 • atrakcyjna cena przy małych i średnich nakładach.

Dla kogo druk cyfrowy?

Powyższe zalety druku cyfrowego, powodują, że ta technologia najlepiej sprawdza się w przypadku niskonakładowych produktów o stosunkowo niewielkich formatach.

Jeśli zatem chcesz wydrukować niewielką ilość materiałów reklamowych, a przy tym zależy Ci na jak najszybszym wykonaniu zlecenia, wybierz technologię druku cyfrowego. Tym sposobem często drukuje się np.:

 • wizytówki,
 • zaproszenia,
 • ulotki,
 • materiały informacyjne,
 • cenniki,
 • okładki płyt CD,
 • dyplomy,
 • teczki itp.

Warto zauważyć, że druk cyfrowy doskonale sprawdza się również na tkaninach i pozwala na drukowanie niewielkich ilości produktów, które można wykorzystać np., jako spersonalizowane gadżety reklamowe dla klientów firmy.

Komu druk cyfrowy

Kiedy zrezygnować z druku cyfrowego?

Pracownik studia reklamy na pewno nie poleci druku cyfrowego, jeśli chcesz wydrukować materiały w wysokim nakładzie, gdyż w takim przypadku inwestycja byłaby nieopłacalna. Ponadto technologia ta nie nadaje się do wydruków wielkoformatowych oraz daje mniejsze możliwości w zakresie doboru kolorów niż druk offsetowy. Ostateczna decyzja, co do wyboru konkretnej techniki zależy, zatem od nakładu, formatu, czasu i oczekiwanego efektu.

Druk cyfrowy dla każdego

Obecnie, drukarnie cyfrowe są ogólnodostępne i nie ma problemu z wydrukowaniem nawet jednego egzemplarza danego produktu. Jeśli więc potrzebujesz wykonać np. dyplom okolicznościowy, kilka zaproszeń na komunię dziecka czy plakat informujący o szkolnym kiermaszu, skorzystanie z usług firmy oferującej wydruki cyfrowe będzie bardzo dobrym pomysłem.

Na tym właśnie m.in. polega siła druku cyfrowego – doskonale sprawdza się zarówno w produkcji materiałów reklamowych dla właścicieli firm, jak i w tworzeniu pojedynczych egzemplarzy dla indywidualnych użytkowników.