Agencje reklamowe zajmujące się brandingiem, mają za zadanie pomnożyć zyski Klienta. Natomiast nietrafione posunięcia marketingowe, mogą całkowicie przekreślić dotychczasową pozycję na rynku. Profesjonalna agencja będzie miała w profilu swojej strony internetowej zakładkę ze zrealizowanymi kampaniami. Warto się im przyjrzeć z bliska i zobaczyć, czy nie ma w nich rażących błędów marketingowych, które niszczą biznesplan.
Współczesny marketing
Dziś, agencje reklamowe powinny korzystać z dostępnych narzędzi, takich jak social media i PR. Oczywiście nie każdy profil działalności wymaga inwestowania w agencję reklamową. Trzeba ocenić własną firmę i sprecyzować jej potrzeby marketingowe. Jedyny sklep na wsi nie potrzebuje reklamy, ale dziesiąty zakład fryzjerski w dużej aglomeracji – już tak.
Profil pracy nastawiony na zysk
Nic w tym złego, że pracownicy studiów graficznych chcą zarabiać pieniądze. Cele branży powinny jednak skupiać się na dążeniu do poznawania nowych metod technologicznych, np.: w dziale druków offsetowych, cyfrowych, solventowych. Istotne jest także dążenie do poznania nowych trendów marketingowych.
To układ idealny: agencja, która się ciągle rozwija i zna rankingi popularnych metod promocji firmy. Często jednak w natłoku pracy – bądź co gorsza – braku zleceń, można popaść w rutynę prowadzącą do upadku każdej firmy.
Grzechy główne agencji reklamowych
Trzeba odrzucić tabele i wykresy, które określają ilość czasu przeznaczonego na projekt. Owszem, grafik nie może pracować dwadzieścia godzin na dobę, ponieważ deadline jest jutro. Ale nie może też po szesnastej zamknąć nieskończony projekt i po prostu zamknąć za sobą drzwi. Należy wybrać złoty środek. W agencji reklamowej, której celem nadrzędnym jest tworzenie, nie można zamknąć pracowników w wykresach korporacyjnych. Projektant, twórca i grafik nie przychodzą do pracy na siódmą i nie podbijają karty w zakładzie pracy. Przynajmniej – nie powinni.
Czego jeszcze nie należy stosować w kontakcie z Klientem?
Nie można kłamać. Klient nie zawsze wyłapie nieprawdę na początku współpracy, lecz pod koniec – weryfikacja nastąpi sama. Nie można obiecywać „złotych gór”, kiedy na zapleczu stoi drukarka cyfrowa zamiast offsetowej;
Warto podać dane, liczby i wykresy zgodne z prawdą. Podawanie zawyżonej liczby zrealizowanych kampanii czy przerysowany wygląd zaplecza technologicznego agencji, świadczy negatywnie o firmie;
Często, gdy nie ma ciągłości zleceń, studio reklamy podejmuje się wyzwań, do których nic nie wnosi. Owszem, Klient określa zarys, ale to agencja reklamowa jest od tego, by go urozmaicić i dodać elementy wyróżniające Klienta wśród konkurencji;
Benchmark, czyli wzór idealny. Nie do końca jest to prawda, ponieważ o ile czerpanie z zagranicznych wzorców jest legalne, to wcale nie zawsze odpowiednie i skuteczne. Inna jest kultura skupiająca się wokół danej marki w USA, a inna w Polsce. Jest także odmienny target, uwarunkowania polityczne, religijne i społecznościowe;
Zerowa odpowiedzialność i stawianie na stażystów. Wielu właścicieli zrzuca mniejsze zadania na studentów odbywających praktyki, niedoświadczonych copywriterów i młodych grafików. Zasada jest jedna: nawet najmniejszy Klient jest opiniotwórczy. Wystarczy jedna negatywna opinia w sieci, aby stracić dobry wizerunek.
Realizację kampanii promocyjnej warto powierzyć studiu reklamy, którego dotychczasowe akcje marketingowe okazały się sukcesem. Wyznacznikiem profesjonalnej agencji reklamowej nie jest jej staż. Czasami warto dać szansę młodej agencji reklamowej. Graficy i copywriterzy zajmujący się brandingiem są profesjonalistami, którzy na bieżąco śledzą trendy marketingowe i stale się dokształcają. Zapraszamy do Agencji reklamowej New Vision w Białymstoku – odezwij się do nas.