Spis treści


Profesjonalne studio reklamy powinno w swej pracy łączyć wiedzę, kreatywność i innowacyjność w działaniu. Wysoką pozycję na rynku dana agencja może osiągnąć poprzez dbanie o swój wizerunek w mediach lokalnych i społecznościowych. Ponadto, indywidualne podejście do każdego klienta będzie wspomagać sprzedaż usług agencji brandingowej.

Naming, czyli prosto na szczyt

Kompleksowe podejście do sprzedaży oferowanych usług powinno iść w parze z ciągłym rozwojem pracowników każdej firmy. Agencje reklamowe przeważnie świadczą szeroki zakres usług: tworzą projekty graficzne na wydruki wielkoformatowe, drukują plakaty, ulotki i wizytówki firmowe oraz zajmują się namingiem. Pod tą nazwą kryje się dział marketingu, który tworzy nazwy usług, produktów i firm.

W agencji reklamy zajmują się nim osoby odpowiedzialne za ten konkretny etap brandingu. Dobry naming w agencji to priorytet, ponieważ skazuje Klienta na sukces i wyróżnia daną firmę na tle pozostałych.

Szczypta nowości, gra słów i moc skojarzeń

Jest wiele wyznaczników, którymi powinna kierować się agencja reklamowa, tworząc slogan na zamówienie. Ludzie z branży znają tę historię: kilkanaście osób, burza mózgów i wymyślanie nazwy. Ktoś rzuca hasło, jest ogólny aplauz i sprawdzanie wolnej domeny. Idzie sukces. Okazuje się, że przy wpisywaniu w Internet zrobiono literówkę i tak zamiast gogola (dziesięć do potęgi setnej), powstało nasze Google. To zdarza się rzadko. A jak powinien wyglądać proces tworzenia?

Burza mózgów i rysowanie bazy skojarzeń. Coś na wzór szkieletu skojarzeniowego. Lider pisze na tablicy słowo: miłość, a zespół dodaje skojarzenia. Nie muszą to być rzeczowniki. Wszystko, co kojarzy się z tym uczuciem: mama, piesek, ciepło, seks, radość, chwila, wiara, cnota. Dzięki nagromadzeniu słów tą metodą, można osiągnąć szkielet konceptu na dany slogan.

 

Tło. Nieważne czy agencja reklamowa tworzy spot, billboard czy baner reklamowy. To, co stoi za słowami, musi przemówić. Obraz zawsze trafi do wyobraźni Klienta, kiedy jest:

  • adekwatny,
  • zupełnie nieadekwatny.

To nie błąd. Kolorowa tęcza, sto baloników i zjeżdżalnia, będą idealnym tłem dla reklamy sali zabaw dla maluchów. Czy plakat reklamujący nowy horror nie zapadnie w pamięci widza, kiedy w tle pojawi się mała dziewczynka, która ma na sobie zakrwawioną sukienkę?

Nie ma jednej metody. Ważne jest, by przed sporządzeniem projektu wyjściowego, skonsultować się ze zleceniodawcą. Nie każdy lubi eksperymenty.

Banchmark. Można zawsze skorzystać z zagranicznych wzorów, lecz trzeba pamiętać, by brać pod uwagę realia społeczne, w jakich dana reklama ma funkcjonować.

Przepis na slogan ze studia reklamy

Sposoby tworzenia nazw w agencji reklamy

Opisany podział jest jedynie punktem wyjścia. Można się nim inspirować lub łączyć naprzemiennie różne techniki namingu.

Tworzenie nazwy:

  • opisowe – słowo, które już istnieje, podajemy w innym języku, np. apple;
  • połączenia – dwóch lub więcej wyrazów w jeden, np. facebook;
  • frazy – już istniejące w danym języku, np. myspace, dailymotion;
  • imiona i nazwiska – Bruno Banani, Michael Kors, Dr Irena Eris;
  • akronimy – pierwsze litery nazw – IMDB, BBC;
  • przedrostki – ebay, iphone.

Sposobów na wymyślenie chwytliwej nazwy, która przykuje uwagę odbiorcy w ułamku sekundy, jest wiele. Specjaliści od brandu, zdają sobie sprawę, że można do tego zadania podchodzić metodycznie lub zupełnie spontanicznie – podczas trwania burzy mózgów. Jeśli cel główny, czyli sukces Klienta zostanie osiągnięty – studio reklamy z pewnością zyska w oczach przyszłych zleceniodawców.

Warto przeczytać: Reklama z oświetleniem led – skuteczna i widoczna


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są kluczowe elementy skutecznego sloganu reklamowego?

Agencje reklamowe podczas tworzenia sloganu skupiają się na innowacyjności, kreatywności oraz wiedzy. Ważne jest indywidualne podejście do każdego klienta, co wspomaga sprzedaż usług brandingowych.

Co to jest naming i dlaczego jest ważny w reklamie?

Naming to proces tworzenia nazw usług, produktów lub firm. Jest kluczowym etapem brandingu, decydującym o sukcesie klienta i wyróżnieniu firmy na rynku.

Jakie metody tworzenia nazw wykorzystuje się w agencjach reklamowych?

Metody te obejmują tworzenie nazw opisowych, łączenie słów, stosowanie fraz, imion, nazwisk, akronimów oraz przedrostków. Dzięki tym technikom można efektywnie przyciągnąć uwagę odbiorców.

Jakie techniki stosuje się przy tworzeniu sloganów reklamowych?

Techniki te obejmują burzę mózgów, rysowanie bazy skojarzeń oraz konsultacje ze zleceniodawcami, aby zapewnić, że projekt będzie odpowiadał ich oczekiwaniom i gustom.

Dlaczego ważne jest, aby slogan reklamowy był skuteczny?

Skuteczny slogan reklamowy jest kluczowy dla sukcesu marki, ponieważ pomaga wyróżnić produkt lub usługę na rynku, przyciąga uwagę odbiorców i wspiera pamięć marki.