Druk wielkoformatowy od kilkunastu lat kradnie rynek reklamy. Tę technikę poligraficzną można wykorzystać właściwie wszędzie, nie ma ograniczeń, co do miejsca ekspozycji, podłoża czy też kolorów. Daje ogromne możliwości reklamodawcom, powoduje, że firma, która zdecyduje się skorzystać z usług drukarni wielkoformatowej na pewno zostanie zauważona nawet przez osoby pozornie niezainteresowane daną branżą. Bo od plakatu o gigantycznych rozmiarach, wyeksponowanego w atrakcyjnej lokalizacji po prostu nie da się uciec.

Drukarnia wielkoformatowa oferuje usługi nie tylko dla branży reklamowej, ale również wnętrzarskiej. Wystarczy chociażby wspomnieć o cieszących się coraz większym zainteresowaniem fototapetach, które można stworzyć na indywidualne zamówienie i które stanowią niezwykle ciekawy element dekoracji wnętrz.

Co może drukarnia wielkoformatowa?

Chciałoby się powiedzieć, że wszystko! Rzeczywiście, przeglądając oferty największych firm tego typu, trudno nie zachwycić się ogromnymi możliwościami, jakie stwarza współczesna poligrafia. Wydruki wielkoformatowe powstają na różnego typu materiałach m.in. na papierze, foliach, banerach, siatkach, a nawet na płaskich i sztywnych powierzchniach takich jak: DIBOND, mdf, płyty pcv, czy karton. Nowoczesna drukarnia zrealizuje prawie każdy, nawet najśmielszy pomysł klienta, a jakość produktu końcowego jest naprawdę zadziwiająca.

Choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, to wydruki wielkoformatowe widać właściwie wszędzie. Począwszy od ogromnych plakatów wiszących na ścianach multipleksów przez bilboardy, banery, kasetony reklamowe czy oklejone pojazdy firmowe. Ciekawą ofertą wielu drukarni są oryginalne fototapety z wybraną grafiką, drukowane na konkretny wymiar. Są wykorzystywane nie tylko w reklamie, ale również do dekoracji mieszkań, biur itp.

Metody druku wielkoformatowego

Najczęściej stosowane przez drukarnie wielkoformatowe metody druku to:

  • Druk solwentowy – wykonywany przy pomocy plotera atramentowego, nadaje się do podłoży zawierających PVC. Jest trwały, odporny na działanie warunków atmosferycznych, dlatego często wykorzystuje się go w produkcji elementów reklamy zewnętrznej takich jak banery, plandeki, siatki, bilboardy, itp.
  • Druk lateksowy – jest ekologiczny, bezwonny i nieszkodliwy dla zdrowia człowieka, dlatego materiały wykonane tą technologią mogą być używane wewnątrz pomieszczeń. W ten sposób drukuje się np. tapety, rolety, tkaniny, płótna canvas, itp.
  • Druk UV – nowoczesna metoda umożliwiająca drukowanie na sztywnych i płaskich powierzchniach (płyty meblowe, opakowania, tablice reklamowe itp.)

Nowoczesna reklama z drukarni wielkoformatowej z Białegostoku

Agencje reklamowe oferujące druk wielkoformatowy są bardzo ważnym ogniwem współczesnej reklamy. Ich zróżnicowana oferta pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych pomysłów. Widać to zresztą na ulicach, w galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej, które często zaskakują niekonwencjonalnymi reklamami i dekoracjami. Można pokusić się o twierdzenie, że każda nowoczesna firma korzystała lub w najbliższej przyszłości skorzysta z oferty takich drukarni.