Styrodur na stałe zagościł wśród powszechnie wykorzystywanych materiałów, z których wykonuje się nośniki treści reklamowych. Wpłynęły na to przede wszystkim jego właściwości techniczne, dzięki którym doskonale radzi sobie z niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w styrodurowe produkty.

Kariera styroduru

Technicznie rzecz ujmując, styrodur to polistyren ekstrudowany. W procesie jego powstawania miesza się granulki polistyrenu z innymi substancjami, w zależności od tego, jakie mają być jej właściwości – można na przykład dodać substancje poprawiające ognioodporność. Następnie masa poddawana jest działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia, wtłaczany jest gaz, a później całość poddaje się rozprężaniu. Tak powstaje bryła o nieregularnych kształtach, która dość łatwo poddaje się dalszej obróbce, w wyniku której powstają płyty XPS. Obecnie styrodur wykorzystują różne branże, ale można powiedzieć, że wywodzi się z budownictwa, gdzie stosowany jest jako zastępujący styropian materiał izolacyjny. Natomiast w reklamie z ego materiału wykonuje się głównie litery 3D, tak chętnie wybierane przez białostockie firmy.

kariera styroduru

Właściwości i ekologia

Popularność zawdzięcza on 4 swoim właściwościom: wytrzymałości, małej nasiąkliwości, samogaśnięciu oraz ekologiczności. Przyjrzyjmy się im kolejno.

  • Wytrzymałość – każda płyta wykonana ze styroduru odznacza się dużą wytrzymałością na działanie czynników obciążających i mechanicznych, które zależą od ich grubości i gęstości: im wyższa gęstość, tym płyta jest mniej narażona na obciążenia.
  • Nasiąkliwość – niska nasiąkliwość sprawia, że materiał ten doskonale sprawdza się w miejscach, które są narażone na nieustanne działanie wilgoci, czyli głównie na zewnątrz. Warto dodać, że parametry nasiąkliwości nie zależą ani od grubości, ani od gęstości materiału, z którego wykonano płytę styrodurową.
  • Samogaśnięcie – nie podtrzymują ognia, a kiedy poddawany jest działaniu wysokich temperatur, nie topi się ani nie ulega zwęgleniu. Ważne jest też to, o czym już wspomnieliśmy, że w czasie produkcji płyt dodawany jest składnik opóźniający palność, co podnosi bezpieczeństwo
  • Ekologiczność – materiał ten można w całości poddać recyklingowi, co w praktyce oznacza, że wykonane z niego, zużyte przedmioty nie zaśmiecają środowiska. Z doświadczenia agencji reklamowej New Vision z Białegostoku wynika, że kwestie ekologiczne nabierają coraz większego znaczenia, między innymi z związku z medialnymi akcjami pro klimatycznymi i unijną polityką Zielonego Ładu.

Te cechy najbardziej odróżniają styrodur od równie popularnego styropianu, który jednak nie jest ani tak twardy, ani tak nienasiąkliwy, przez co zdecydowanie łatwiej ulega odkształceniom.

Jak powstają litery 3D spotykane na białostockich ulicach

Litery 3D wycinane są z płyt XPS za pomocą plotera, a następnie malowane na kolor zgodny z projektem. Profesjonalne barwienie sprawia, że ich kolor nabiera wieloletniej trwałości, a jednocześnie staje się nasycony i równomiernie się rozkłada. Atutem liter takich jest to, że można je podświetlać w różnoraki sposób, tak by uzyskać efekt pasujący do przestrzeni, w której zostaną one umieszczone.

Najbardziej rozpowszechniona reklama przestrzenna

Styrodur na stałe zagościł wśród form reklamy przestrzennej i można powiedzieć, że wykonane z niego litery 3D należą do popularniejszych. Wpływa na to doskonały stosunek jakości do ceny oraz długotrwałości użytkowania. Takie litery są inwestycją na lata, ponieważ dzięki technicznym parametrom materiału sprawdzają się w wymagających warunkach zewnętrznych, typowych dla polskiego klimatu.