Wiele firm decyduje się obecnie na grawerowanie produktów reklamowych czy upominków firmowych, by budować pozytywną identyfikację swojej marki. Ze względu na to, że grawerowanie jest czynnością nawiązującą do artyzmu, dobrze jest zwracać uwagę na to, jak jest ono wykonywane. Z tego artykułu dowiesz się więcej o sprofesjonalizowaniu tego procesu.

Współczesne oblicze sztuki grawerowania w Białymstoku

Kiedyś grawerowanie wymagało precyzyjnych umiejętności manualnych, wielu narzędzi i nie zawsze dało się wykonać na wybranych przez klientów przedmiotach. Obecnie do tych działań wykorzystuje się wiązkę laserową, która jest sterowana komputerowo. Promienie lasera, padając na poddawaną ich działaniu powierzchnię, usuwają z niej materiał, odsłaniając zaprojektowany wzór. Na ogół firmy, także te z Białegostoku, wykonujące tego typu usługi mają do dyspozycji dwa rodzaje laserów: CO2 oraz YAG. Pozwalają one na opracowywaniu zróżnicowanych materiałów, jak: metal, szkło, drewno, karton, skóra, tworzywa sztuczne, guma stemplarska czy odpowiednie laminaty.

6 cech profesjonalnego grawerowania

Jak wygląda proces laserowego grawerowania

Dzięki temu, że całą pracę nanoszenia na materiał wybranego wzoru wykonuje sterowany komputerowo laser, cały proces jest wysoko zautomatyzowany. W praktyce oznacza to, że można go scharakteryzować za pomocą 6 cech, które omawiamy poniżej.

  • Precyzja – dzięki temu, że wiązką laserową steruje komputer, bez problemu można wykonać skomplikowane, finezyjne wzory logotypów czy znakowania na poszczególnych artykułach; w ten sposób minimalizowane jest też ryzyko błędu.
  • Powierzchnia znakowania – zaawansowane technologicznie urządzenia emitujące wiązki laserowe umożliwiają nanoszenie bardzo małych i bardzo dużych wzorów, co ma szczególne znaczenie przy odwzorowywaniu logotypów na różnego rodzaju materiałach reklamowych czy upominkowych.
  • Powtarzalność logotypów – wykorzystanie lasera sprawia, że cała partia artykułów przygotowanych do grawerowania będzie miała identyczny wzór; nowoczesne urządzenia gwarantują bezpomyłkowe wykonanie zlecenia.
  • Szybkość znakowania – urządzenia laserowe odznaczają się dużą wydajnością pracy, co pozwala przy ich optymalnym wykorzystaniu na znakowanie sporych ilości artykułów w stosunkowo krótkim czasie. W praktyce oznacza to, że zlecenie będzie wykonane dość szybko.
  • Trwałość – wykonane za pomocą lasera wzory są odporne na ścieranie, ponieważ nie są wypukłe, ale wykonane w sposób wklęsły, poprzez usunięcie zewnętrznej warstwy na znakowanej powierzchni.
  • Czystość wykonania – przedmiot nie zostanie w żaden sposób naznaczony wykonywanymi działaniami, nie ma tu żadnych opiłków czy innych odpadków, co wynika z faktu, że laser nie ma bezpośredniego kontaktu z produktem.

Tak wykonane grawery są nie tylko bardzo estetyczne, ale też – co z punktu klienta najważniejsze – mogą powstawać niemal na wszystkich wskazanych przez niego powierzchniach.

Z praktyki białostockiego New Vision

Wyjątkowo rzadka zdarza się, by klient wybrał taki nośnik reklamowy, na którym nie dałoby się wykonać grawerowania. Czasami potrzebne jest dodatkowe opracowanie danej powierzchni, o czym zawsze zostaniesz poinformowany. Nowoczesne technologie są Twoim sprzymierzeńcem.

Poznaj wskazówki marketingowe, które uczynią twoją firmę widzialną na rynku – zapraszamy do lektury artykułu Jak dopasować reklamę do profilu firmy.