Trudno dziś wyobrazić sobie skuteczną promocję firm czy usług bez wiedzy dotyczącej mechanizmów marketingowych. Trudno też znać się na wszystkim, dlatego tak dużym zainteresowaniem – tak w Białymstoku, jak i w całym kraju – cieszą się agencje reklamowe. Czego oczekiwać po współpracy z taką agencją i co mogą zaproponować specjaliści od reklamy – tego dowiesz się z dalszej lektury.

Konkurencja nie śpi

Wszechobecny natłok informacyjny związany z rozwojem nowych mediów sprawia, że wielu firmom niełatwo zaistnieć na rynku bez dobrze przygotowanej strategii reklamowej. Wiele przedsiębiorstw inwestuje w tradycyjne formy reklamy telewizyjnej lub prasowej, które mogą okazać się efektywne, ale generują przy tym ogromne koszty, na które mogą sobie pozwolić przede wszystkim wielcy gracze świata biznesu. Co więc jeśli jesteś właścicielem małej firmy i zależy ci na lokalnym rozgłosie? Przede wszystkim musisz stać się zauważalny dla sowich klientów. By to osiągnąć, potrzebujesz strategii marketingowej dosłownie skrojonej na miarę Twoich oczekiwań. Spotykamy opinie, że obecnie nie opłaca się inwestowanie we własny dział marketingu, ponieważ korzystniej przedstawia się współpraca z doświadczonymi agencjami reklamy.

wielkodruk a konkurencja

Czym zajmie się agencja reklamowa?

Najprościej rzecz ujmując: zadaniem agencji jest opracowywanie opylanie zaprojektowanych strategii promocji oraz ich sukcesywne wdrażanie. Świat reklamy jest wymagający i bez odpowiedniej dozy kreatywności trudno się w nim przebić. By osiągnąć zamierzony cel, trzeba przestąpić do działań marketingowych w usystematyzowany sposób – w którym wyróżnimy 3 etapy.

1. Opracowanie szczegółowej strategii reklamowej – na ogół wymaga to określenia kanału reklamowego: czy będą to reklamy klasyczne czy wykorzystane zostaną nowe media; w przypadku mniejszych firm, jak już zaznaczyliśmy, efektywniejsze okażą się social media z powszechnie dostępnymi platformami takimi jak: Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn; zasady ich działania są zróżnicowane, co pozwala na prowadzenie reklamy na kilku frontach, z zachowanie spójnego wizerunku.

2. Targetowanie – polega na określeniu, do kogo ma trafić Twoja oferta, czyli na określeniu grupy docelowej. Specjaliści z agencji reklamowej dysponują narzędziami, które pozwalają im zrekonstruować „klienta idealnego”. Na podstawie tego profilu można określić, kto statystycznie jest najbardziej zainteresowany daną ofertą. Do tego klienta dostosowywane są później treści i formy reklamowe. Warto nadmienić, że pod tym kątem dobrze wypada Facebook, ponieważ umożliwia targetowanie odbiorców z uwzględnieniem ich wieku, płci, a także miejsca zamieszkania.

3. Wdrożenie strategii – agencja reklamowa może przygotować strategię i ją wdrożyć, może też poprzestać na przygotowaniu i poinstruowaniu, jak wykonywać zaproponowane działania. Wydaje się, że oddelegowanie pracownika do obsługi strategii reklamowej szczególnie jeśli obejmuje ona social media nie jest złym pomysłem. W praktyce jednak lepsze wyniki uzyskuje się, oddają sprawy w ręce specjalistów.

Poszczególne agencje reklamowa specjalizują się w różnych obszarach reklamy – przestrzennej, internetowej. Warto więc wybrać taką, w której zakresie działań leży interesująca cię strategia.

Jaką reklamę doceniają białostoczanie?

Nie jest trudno zorientować się, że agencje reklamowe z Białegostoku proponują dziś cały wachlarz działań marketingowych – można je oglądać na ulicach miasta, ale też online w serwisach społecznościowych. Obecnie bez reklamy pozycja firmy na rynku staje się niewyraźna, więc dobrze zadbać o to, by Twoja marka wyróżniała się pozytywnie na tle konkurencji.