Spis treści


Billboard reklamowy jest jedną z form nowoczesnej reklamy typu outdoor, a neony świecące intensywnym światłem są jednym z najpopularniejszych elementów reklamowych na ulicach. Wcześniej, kojarzone głównie z Las Vegas w ciągu ostatnich dwudziestu lat stały się popularnym typem reklamy, której trudno nie zauważyć.

Cena reklamy zewnętrznej

Dwa elementy wpływają na koszt billboardu reklamowego:

  1. Czas ekspozycji.
  2. Oglądalność reklamy.

Całkowity koszt w skali miesiąca to około 1000 zł. W koszt wlicza się: wynajęcie tablicy stojącej, druk i wyklejenie danej płaszczyzny. Gdy w grę wchodzi reklama podświetlana, koszt zdecydowanie wzrasta. Cena miesięcznej reklamy na telebimie widocznym z kilkuset metrów oscyluje między 1000 a 1500 zł, w zależności od częstotliwości wyświetlania spotu reklamowego. Są to orientacyjne widełki cenowe dla średniej aglomeracji.

Wyznaczniki efektywnej reklamy

Reklama w formie billboardu na pewno dotrze do klienta. O ile kanał w TV można przełączyć i nie obejrzeć danej reklamy, ulotki można nie przyjąć, a stronę w gazecie ominąć, to logo świetlne umieszczone nad głową przechodnia czy kierowcy zawsze zostanie zauważone. Człowiek nie musi dokładnie przeczytać całej treści pokazanej na prezenterze LED. Wystarczy, że spojrzy na tablicę i zapamięta część treści.

Billboard reklamowy jako nowoczesna forma reklamy

Cechy efektywnej reklamy zewnętrznej:

  1. Jakość wykonania. To ważny element przy konstruowaniu billboardu reklamowego, który wpływa na postrzeganie produktu przez potencjalnych klientów. Neony powinny być wykonane precyzyjnie i z wysokiej jakości materiałów.
  2. Czas trwania. Spot powinien być najkrótszy jak się da. Ta prosta zasada powinna być również wyznacznikiem wielu innych form reklamy. Krótko i na temat. Kilkusekundowy spot
    w zupełności powinien realizować założenia kampanii reklamowej.
  3. Zwięzłość treści. Kierowca czy pieszy nie ma czasu na wnikliwe czytanie treści przedstawianych na billboardach. Spot powinien zawierać się w kilku słowach, które będą kwintesencją przekazu.

Gdzie umieścić baner reklamowy?

Baner reklamowy, który będzie umieszczony za światłami sygnalizacji świetlnej, z pewnością skupi na sobie uwagę kierowców czekających na zielone światło. Gdy tą samą tablicę reklamową umieścimy na drodze mało uczęszczanej – nie zostanie ona zauważona.

Korzystna lokalizacja to nie tylko umieszczenie afiszu w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Ważne jest również miejsce „złapania” adresata reklamy. Jeśli billboard z ofertą sieci fastfoodowej umieści się zaraz przy wyjeździe od konkurencji – nikt nawet na nią nie spojrzy, ponieważ potrzeba klienta już została zaspokojona. Jeśli natomiast ten sam baner reklamowy stanie przy zjeździe z autostrady i da możliwość głodnemu kierowcy na natychmiastowe skorzystanie z oferty – kampanię reklamową można uznać za udaną.

W czasie zróżnicowanych działań marketingowych – przekaz informacji o produkcie powinien być czytelny, krótki i obrazowy. Billboardy reklamowe wydają się doskonale spełniać swoją rolę. Umieszczony na nich komunikat jest czytelny z daleka, a w przypadku neonu – widnieje stosunkowo krótko.

Warto przeczytać: Przepis na slogan ze studia reklamy


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są główne zalety billboardów reklamowych?

Billboardy reklamowe są bardzo widoczne i mogą dotrzeć do szerokiej publiczności, szczególnie w miejscach o wysokim natężeniu ruchu.

Jak działa reklama zewnętrzna w porównaniu do innych form reklamy?

Reklama zewnętrzna jest trudniejsza do zignorowania niż inne formy reklamy, takie jak te w telewizji czy internecie, ponieważ naturalnie zajmuje przestrzeń publiczną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji dla billboardu?

Najważniejsze jest, aby billboard był umieszczony w miejscu o wysokim natężeniu ruchu i widoczności, oraz aby lokalizacja ta odpowiadała docelowej grupie odbiorców.

Czy reklama zewnętrzna jest kosztowna?

Koszty reklamy zewnętrznej mogą się różnić w zależności od lokalizacji, wielkości i czasu trwania kampanii, ale często są one wyższe niż inne formy reklamy ze względu na fizyczne koszty produkcji i instalacji.

Jakie elementy powinien zawierać skuteczny billboard?

Skuteczny billboard powinien być prosty, zrozumiały, zawierać zwięzły przekaz i być dobrze zaprojektowany, aby przyciągnąć uwagę i być zapamiętany.