Spacerując zabytkowymi ulicami polskich miast i miasteczek, do dziś pod odpadającymi warstwami tynku można czasem zauważyć resztki reklam sprzed kilkudziesięciu lat. W niektórych rejonach Polski, w zależności od tego jak wiał wiatr historii, wyłaniające się litery tworzą obce słowa. Jest to namacalny dowód na to, że tak popularna dziś reklama bynajmniej nie jest odkryciem naszych czasów. W końcu handel istniał od wieków, dlaczego więc kupcy mieliby nie wpaść na pomysł stworzenia szyldów reklamowych, które dokładnie wskażą miejsce z najlepszym towarem.

Jak to dawniej bywało…

Już w starożytności i średniowieczu istniało coś na kształt dzisiejszego szyldu, lecz z racji tego, że umiejętność czytania była zarezerwowana tylko dla nielicznych, informacje często były podawane w wersji rysunkowej. Prawdziwy rozkwit reklamy nastąpił po wynalezieniu druku i upowszechnieniu się czasopism, w których zamieszczano anonse. Natomiast szyld reklamowy masowo zaczął pojawiać się ok. XVII wieku i stopniowo ewoluował. Pojawiało się coraz więcej tekstów, zatrudniano uzdolnionych malarzy po to, aby reklama była okazała i wyróżniała się na tle innych. Wiek XIX i XX to już absolutny raj dla reklamy zewnętrznej i błyskawiczny rozwój technik służących produkcji różnego rodzaju tablic reklamowych.

Szyld reklamowy królem reklamy zewnętrznej

Pod pojęciem reklamy zewnętrznej mieści się wiele produktów, których zadaniem jest zachęcenie potencjalnych klientów do skorzystania z usług właściciela reklamy. Najbardziej widoczne są wydruki wielkoformatowe, billboardy czy citylighty, ale największą ilość stanowią popularne szyldy reklamowe. Bo, o ile nie każda firma musi posiadać gigantyczną reklamę przy głównej ulicy, to prawie każda powinna mieć nawet niewielki szyld informujący chociażby o jej lokalizacji.

Szyld reklamowy dziś

Szyld reklamowy według życzenia

Dzięki współczesnym technologiom, dostępnym tworzywom i nowoczesnym urządzeniom, dzisiejsze szyldy to czasami majstersztyki. Agencje reklamowe oferują wiele różnorodnych materiałów, różne kroje czcionek, atrakcyjną grafikę, bogatą kolorystykę, podświetlenie i wiele innych komponentów wpływających na ostateczną wersję reklamy. Naprawdę jest, w czym wybierać!

Najczęściej wykonuje się szyldy reklamowe na podłożu z:

  • dibondu,
  • pleksi,
  • pcv,
  • szkła,
  • drewna,
  • stali,
  • mosiądzu.

Wykonanie szyldu reklamowego, poprzedza oczywiście projekt graficzny, który zawiera najczęściej logo firmy, nazwę i podstawowe dane oraz np. slogan reklamowy. Materiał dobiera się według oczekiwań klienta z uwzględnieniem miejsca przewidzianego montażu i warunków atmosferycznych, na które będzie narażona reklama. Ważny jest też profil firmy, który często narzuca konkretne podłoże czy stylistykę oraz bezpośrednie otoczenie, czyli np. kolor elewacji lub inne tablice reklamowe. Te same zasady dotyczą szyldów umieszczanych wewnątrz budynków np. w formie tabliczek informacyjnych, choć tu dobierając materiały nie trzeba uwzględniać warunków pogodowych.

Szyld to podstawowy i najbardziej popularny nośnik reklamowy. Właśnie z racji powszechności, warto zadbać o to, by był unikalny, estetyczny i wykonany z materiałów najwyższej, jakości, gdyż często jest pierwszą wizytówką firmy, z którą styka się klient.